Az 1848-49es szabadságharc emlékére, úgy döntöttem nem forradalmi témájú szöveget írok, hanem, pár híres ember betegségéről, haláláról szedtem össze érdekes tényeket. Elég sok érdekes dolgot olvashat az ember, közkedvelt írókról, államférfiakról, költőkről, amiket az írásaik, munkáságaik alapján talán nem képzelnénk el róluk.
Alzheimer Kór:
Az Alzheimer-kórt (angolul Alzheimer's disease, rövidítve AD) először Alois Alzheimer német ideggyógyász írta le 1907-ben. A betegség a gondolkodás és a megismerési (kognitív) funkciók beszűkülésével, magatartásváltozással, elbutulással (demencia), majd gyors biológiai leépüléssel jár.
Általában 65 év felett jelentkeznek a tünetek
Diagnózis: speciális laboratóriumi, neuroradiológiai eljárásokkal (PET, CT)
Csak tünetileg kezelhető: antioxidánsokkal, gyulladáscsökkentőkkel, hormonális készítményekkel
Feltételezett okai: genetikai adottság, vírus, környezeti ártalom
Tünetei: 2 típust különítünk el
• Kognitívtünetek
• Nem kognitív tünetek
Híres Alzheimer kóros betegek: - Agatha Cristie - Életének utolsó éveiben Agatha Christie valószínűleg Alzheimer-kórban szenvedett (krimi író, Poirot kitalálója),
- Terry Pratchett (A Korongvilág-regények, A mágia színe írója),
- Ronald Reagen (40. USA Elnök), 1994-ben nyilvánosságra hozta, hogy Alzheimer-kórban szenved, ami után már egyre kevesebbszer mutatkozott a nyilvánosság előtt. 2004. június 5-én egy tüdőgyulladás következtében, 93 évesen vesztette életét
- Winston Churchill (brit politikus) Utolsó évei dúskomorságban teltek. Sosem rendezte ellentmondásos viszonyát fiával. Sarah lánya alkoholista lett, Diana pedig öngyilkosságot követett el 1963 őszén. Churchill több kisebb agyvérzésen esett át. 1964 novemberében egy kortól és csapásoktól megtört öregember jelent meg az őt kilencvenedik születésnapján felkereső fotósok előtt.
1965. január 12-én újabb, nagyon súlyos agyvérzést kapott. Tizenkét nappal később, 1965. január 24-én, napra pontosan 70 évvel édesapja után hunyt el.
- Jonathan Swift (ír szatirikus író, Gulliver Utazásai) Swiftet izgalmas, udvariatlan és különc embernek tartották. A különcsége leginkább a dr. Shit álnéven az emberi ürülékről írt értekezésben mutatkozott meg. Egyes vélemények szerint 1740-től szellemi hanyatlásnak indult. 1742-ben megrokkant, 1745-ben halt meg.
A szifilisz
A szifilisz (syphilis, lues), más néven vérbaj a legjelentősebb, idült lefolyású, fertőző nemi betegség. Az elnevezés Girolamo Fracastoro (1478-1553) veronai orvostól származik, aki Syphilus pásztor szenvedéseiről költeményt írt. Régi illetve népies elnevezései még a bujakór és a franc (ez utóbbi a francia betegségből).
Kórokozója a Treponema pallidum nevű spirochaeta baktérium.
Hiress szifiliszesek: - Ady Endre – Mihály Rozáliától kapta el a szifiliszt, bár nem ebbe halt bele.. Kicsi érdekesség még Adyról: Orvosok adatai szerint Ady függőségének korai stádiumában napi fél gramm Veronált (egy altató) szedett és 50-60 szál cigarettát szívott el. Később az adag csak emelkedett és hozzá jött az alkohol is. A végső stádiumban napi 120-140 szál cigit szívott el (belegondolni is szörnyű) és 4-5 liter bort ivott, néha eszméletlenségig. Volt ugyan elvonókúrán- de ez nem sokat segített rajta. Élete vége felé egyszer Nagyváradra utaztak Csinszkával, aki megkérte barátait, hogy ne adjanak neki inni. Ez egy ideig működött is, de valahogy tömény pálinka került a költőhöz, aki 1 litert fogyasztott el abból egy óra alatt
Az önpusztító életnek persze meglett az eredménye: Ady 41 évesen halt meg. Utolsó három hónapjában már szinte csak vergődött, alig beszélt és nem evett. Hogy mi volt a halál pontos oka, azt máig sem tudják, de több tényező is közrejátszhatott: várbaj, alkohol, gyógyszer- vagy nikotinmérgezés.
- Munkácsy Mihály – fiatalon kapta el a kórt, és ebben is halt meg.
- Vlagyimir Iljics Lenin – a halál okának a hivatalos jelentés agyvérzést állapított meg, azonban a szifilisz is ott van a halálokok lehetséges sorában
- Vincent van Gogh - Pontosan nem tudjuk, milyen elmebetegségben szenvedett. Orvosai epilepsziát állapítottak meg, de ma már nem fogadja el mindenki ezt a tényt. Valószínűsítik, hogy szifiliszes megbetegedés okozta paralízisben szenvedett, de nem bizonyítható.
- Franz Schubert - 1822 óta szifilisszel küszködött, de feltehetőleg a tífusz végzett vele, bár egyéb lehetőségeket is felvetettek. Tünetei részben higanymérgezésre utaltak, a higanyt a 19. század elején gyakran használták szifilisz kezelésére.
- Al Capone – 5 éves börtönbüntetése idején egészsége kezdett megromlani, elméje kezdett elborulni, szifilisze részleges bénulást okozott szervezetében.
Egy agyvérzést követően, némileg helyre jött, de január 24-én tüdőgyulladást kapott, melyből már sosem épült fel, másnap, 8 nappal 48. születésnapja után, örökre megállt a szíve.
Itt még nincs vége a történetnek, vagyis a felsorolásnak, csak a hosszúság miatt, úgy döntöttem, hogy máskor folytatom:D.